Żyjemy w czasach, w których każdemu się spieszy i czekanie na cokolwiek coraz bardziej nas irytuje. A czas, w którym ładuje się strona jest tak bezproduktywny, że często użytkownicy otwierają w tym czasie następne strony. Nie trzeba się długo zastanawiać, czym to może skutkować. Po prostu zapomną do nas wrócić, albo znajdą szybciej to, czego szukali gdzie indziej. Nie możemy sobie pozwolić na takie marnotrawienie wejść na stronę.
Korzyści z szybkości.
Prawidłowo działający, wydajny serwis to wiele korzyści, oprócz zadowolenia użytkowników to także poprawa widoczności w wyszukiwarkach, wzrost konwersji i zwiększenie ruchu na stronie. Musimy zatem popracować nas optymalizacją strony i dopasować ją do wymagań wyszukiwarki Google. Jeżeli tak się stanie poprawi się twoje Quality Score, a co za tym idzie – nasza reklama ma większe szanse być bardziej widoczna i mniej nas kosztować niż reklama konkurencji. Dzięki szybkości, będziesz mieć większy współczynnik konwersji, ponieważ klient, który szybko dostanie odpowiedź na swoje pytania albo szybciej przeczyta szczegóły oferty – prędzej również dokona decyzji zakupowej.
Co więcej, poprawi się również indeksacja strony przez roboty Google. Roboty mogą wręcz odrzucić witryny, które za duża ważą, tym samym opóźniając ich znalezienie.
Test szybkości strony.
Najlepiej wykonać test szybkości strony za pomocą narzędzia Google PageSpeed Insights. Jest ono darmowe. Daje nam możliwość w łatwy i szybki sposób przeanalizować każdą stronę. Warto zmierzyć jej szybkość zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych, bo są one coraz bardziej popularne. Musimy wpisać w narzędziu adres strony i dostaniemy wynik analizy. Warto się mu dokładnie przyjrzeć, bo zawiera on wiele przydatnych informacji, między innymi listę elementów obniżających prędkość naszej strony oraz proponowane rozwiązania. Narzędzi do analizy jest oczywiście więcej, ale większość z nich funkcjonuje w podobny sposób.
Jak przyspieszyć ładowanie strony?
Żeby poprawić prędkość warto dokonać kompresji plików. W jej wyniku do przeglądarki trafiają mniejsze zasoby, co znacznie zmniejsza czas ładowania witryny. Do kompresjo służą trzy metody – Gzip, Deflate lub Bronti, przy czym ta ostatnia daje efekty lepsze o około 20%.
Następną metodą poprawienia prędkości jest sprawdzenie wersji PHP. Ponieważ zanim serwer prześle pliki strony do przeglądarki musi zostać przetworzony na nim kod PHP. Im starsza wersja PHP tym wydajność jest mniejsza, a co za tym idzie – dłużej będziemy czekać na załadowanie plików strony. Zwróć uwagę na to już przy wyborze serwera, czy daje ona możliwość aktualizowania wersji PHP.
Istnieje też fajne narzędzie CDN Cloudflare, czyli sieć serwerów zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie, w których możemy umieścić nasze pliki strony. Rozwiązanie to powoduje, że pliki będą ładowały się szybciej, zwłaszcza, jeśli użytkownicy znajdują się dalej od głównego serwera. Tutaj niezależnie od tego, w jakim miejscu na ziemi będziemy chcieli odpalić stronę – pliki będą pobierały się z najbliższego serwera.
Warto dokonać również minifikacji plików. Termin ten oznacza usunięcie z plików HTML, JavaScript i CSS zbędnych spacji, enterów, tabulatorów, ponieważ niepotrzebnie zwiększają one wielkość pliku i powodują obniżenie prędkości ładowania. Jest kilka narzędzi do minifikacji plików – robi to CloudFlare oraz wtyczka WP Fastest Cache.