Jak zarabiać na pisaniu bloga?

Jak zarabiać na pisaniu bloga?

Blog, czyli nasza przestrzeń osobista, coś w rodzaju pamiętnika, zbiór tekstów mających wydźwięk bardzo mocno osobisty. Blog ma moc właśnie z powodu bycia przestrzenią personalną, nie jest kojarzona z marketingiem czy reklamą. I w tym tkwi jego potencjał. Zarobki blogerów wzbudzają niemałe zainteresowanie, wydaje się być to pieniądz łatwo zarobiony i dostępny dla każdego, dlatego amatorów blogowania nie brakuje. Jednak czy każdy może zostać zarabiającym blogerem? Jak to zrobić? Sprawdźmy!

Jak dużo można zarobić pisząc bloga?

Niestety, nie jest proste określenie jak duże są to pieniądze. W Internecie nie ma stałych cenników, wszystko jest kwestią umowną. Oczywiście, wynagrodzenia rosną wraz z popularnością danego bloga. Zatem im większą masz społeczność czytelników, tym więcej możesz zarobić. W naszym kraju temat zarabiania na działaniach internetowych, w tym na blogowaniu jest stosunkowo nowy. Trzeba przyjąć, że duże pieniądze na blogu zarabia jedynie ścisła czołówka blogujących. Oni jednak są już markami, które zatrudniają pracowników i specjalistów od marketingu i mają również koszty. Można liczyć, że wiodący blogerzy uzyskują wynagrodzenia do kilkunastu tysięcy złotych, a ci mniej popularni, od kilku do dziesięciu tysięcy.  

Co robić, żeby zarobić?

Odpowiedź jest dość banalna – trzeba mieć stałych czytelników. A co zrobić, żeby ich zdobyć? Otóż, najłatwiej jest to zrobić, nie być nastawionym na zarabianie. Większość najbardziej popularnych blogów powstało z pasji i chęci dzielenia się nią. Jest tutaj więc paradoks, zarabiaj – nie chcąc zarabiać. Ale tak to jest z content marketingiem, musi być pisany z pomysłem, pasją i nie może kojarzyć się z tekstami pisanymi na zlecenie marketingu. Wtedy będzie angażował odbiorców i osiągnie popularność.

Jeśli już masz bazę, czyli pomysł, dobre tematy, angażujący content i stałych czytelników możesz zacząć rozglądać się za sposobami na zarabianie.

Sposoby na zarabianie na blogu:

  1. Artykuły sponsorowane.

Bardzo popularnym sposobem jest pisanie artykułów na zlecenie. Ale rreklamodawcy poszukują blogerów, którzy mają grupę docelową podobną do ich klientów. Z drugiej strony, żeby nie stracić swoich stałych fanów, nie możesz piać samych artykułów pod sponsorów.

  1. Zamieszczanie reklam.

Dobrze dopasuj produkty, które będą reklamowane do Twoich treści. Sprawi to, że Twoich odbiorców reklama nie będzie irytowała, a ma szansę na skuteczność. Co za tym idzie, zwiększa Twoje szanse na zarobek. Sprawdź systemy reklamowe takie jak: Ad Sense.

  1. Programy partnerskie i sieci afiliacyjne.

Marketing afiliacyjny polega na promowaniu produktów lub usług partnerów za pomocą naszych kanałów komunikacji, w zamian za określony procent wartości sprzedaży. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne, ponieważ dające korzyści obu stronom. Blogerzy bardzo często umieszczają w swoich artykułach po prostu linki do konkretnych podstron produktowych.

  1. Własny produkt, marka, sklep.

To duży krok, ale ci najbardziej popularni blogerzy zarabiają najczęściej w ten sposób. Stworzyli markę produkującą ubrania, kosmetyki, czy jakiekolwiek inne produkty, związane z ich zakresem działania. Bardzo często również prowadzą szkolenia, związane ze swoją pasją. Przecież Twoi odbiorcy ufają, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, uwierzą więc, że Twoje produkty lub szkolenia będą najwyższej jakości.

Pamiętaj, że wchodząc w świat marketingu i zarabiania przekraczasz pewną barierę i zaczynasz stąpać po cienkim lodzie. Może to być zyskowne, niemniej jednak fani nie lubią jak im się nachalnie sprzedaje produkty. Musisz to robić z niezwykłym wyczuciem i taktem.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *